ترکیب بندی در عکاسی کودک

ترکیب بندی در عکاسی کودک

ترکیب بندی در عکاسی کودک

 

 

بهتر است این نکته را بدانید که زمانی که شما وارد بحث ترکیب بندی در عکاسی کودک میشوید هیچ قانون مشخصی وجود ندارد که شما بخواهید حتما به آن عمل کنید و یا  نتوانید آن قانون را بشکنید .

عکاسی کودک

به علاوه اینکه هیچکس قوانین را دوست ندارد .. همینطور عکاس ها .. هیچکس دوستشان ندارد .

 

با این وجود منظور ما این نیست که بدون هیچگونه راهنمایی ای به جلو بروید و هرکاری که میخواهید را انجام دهید .. خیر .. منظور ما این است که سعی کنید به قوانین اهمیت چندانی ندهید اما زمانی که  إحساس کردید نیاز است .. از آن ها کمک بگیرید .

 

در مقاله ی امروز  آتلیه بن سای قصد چندین راهنمایی به شما کند تا بتوانید هنگام عکاسی کودک استفاده ی مفید و موثر از آن ها داشته باشید .

 

عکاسی کودک

ترکیب بندی و یا همان کامپوزیشن که نام انگلیسی آن است به گونه ای  که عناصر داخل یک صحنه ی عکاسی در کادر عکس جای میگیرند است .

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم ترکیب بندی برای عکاسی کودک و  دیگر عکاسی ها قانون های خاصی ندارد که بخواهید به صورت تک به تک آن ها را بیاموزید .

تنها چندین نکته برای ترکیب بندی وجود دارد که باید به آن ها دقت کنید .

 

معروف ترین تکنیک ترکیب بندی عکاسی کودک

 

 

قانون یک سوم

 

این قانون بسیار ساده است برای انجام دادنش در ابتدا کادری که میخواهید ببندید را به ۹ مستطیل مساوی به صورت ۳ خط عرضی و ۳ خط طولی تقسیم کنید .

اکثر دوربین های عکاسی برای راحت تر بودن کار عکاس هنگام عکاسی کودک این خط ها را به صورت پیش فرض بر روی حالت live view دارند .

 

باید اینگونه عمل کنید .

سعی کنید المان های مهم صحنه ی عکاسی تان را در طول یک یا چند خط یا جایی که خطوط همدیگر را قطع میکنند قرار دهید .

غالبا تمامی عکاسان به طور طبیعی مایل هستند تا سوژه ی کودک را هنگام عکاسی کودک در وسط کادر قرار دهند اما اگر بتوانید تصویر کودک را با استفاده از قانون یک سوم دور از مرکز عکس کودک نگه دارید قطعا عکس جذاب تر با یک ترکیب بندی بهتر خواهید داشت .

 

 

ترکیب بندی مرکزی و تقارن

 

 

در قانون یک سوم به شما پیشنهاد دادیم که کودک را در مرکز تصویر قرار ندهید اما حال برای ترکیب بندی مرکزی و تقارن بهتان می گوییم تا دقیقا برعکس این کار را انجام دهید .

در برخی از لوکیشن ها شما با قرار دادن کودک در وسط دکور پاسخ بسیار خوبی می گیرید .

برای مثال میتوان به لوکیشن هایی که اشاره کرد که متقارن هستند .

فضاهای متقارن میتوانند بهترین پاسخ دهی را برای قرار دادن سوژه در وسط تصویر داشته باشند .

 

حال به این نکته توجه کنید که خط تقارن شما همیشه به صورت عمودی نیست و گاهی اوقات این خط میتواند یک خط افقی باشد . مانند زمانی که شما هنگام عکاسی کودک در کنار یک دریاچه هستید و بازتاب کوچولو داخل آب افتاده است . در چنین شرایطی تنها با کمی خلاقیت میتوانید به راحتی یک عکس کودک زیبا با بازتابی جذاب تولید کنید .

 

کادر در کادر

 

تکنیک بعدی ای که میخواهیم راجع به آن صحبت کنیم ترکیب بندی از طریق کادر است .

توجه داشته باشید که هنگام عکاسی کودک لزوما نیازی نیست که حتما کادر شما تمامی صحنه را در بر بگیرد . بلکه میتواند تنها بخشی و یا تنها یک وجه عکس را در بر گرفته باشد .

 

دکمه تماس با ما